Kaki

Ten egzotyczny owoc znany pod wieloma nazwami, takimi jak persymona, kaki, hachiya, mabolo, wywodzi się z Chin, stamtąd przez Japonię, następnie Kalifornię dotarł na południe Europy. Duże uprawy tych owoców znajdują się w Hiszpanii, a sezon na nie trwa od października do stycznia. Owoc persymony zyskuje coraz większe grono sympatyków w Europie, a jego obecność na półkach sklepowych z roku na rok wzrasta. Zanim kupimy Kaki warto zapoznać się z kilkoma faktami. Rozróżniamy dwie kategorie tego owocu: odmiany, które przed osiągnięciem dojrzałości są cierpkie oraz takie które od samego początku są słodkie. Owoc ten występuje w różnych wariantach kolorystycznych, od jasnego, żółtopomarańczowego po ciemny, pomarańczowoczerowny. Na rynku europejskim mamy persymony pochodzące najczęściej z  Hiszpanii, Włoch lub Izraela oraz Azerbejdżanu – w dwóch ostatnich krajach uprawiana jest odmiana Sharon.

kaki owoce rynek

Kaki bogate w wartości odżywcze można spożywać jak jabłko lub dodać do koktajli, sałatek, można również zrobić na jego bazie dżem lub upiec ciasto.

Dlaczego warto wprowadzić do diety persymone? Ponieważ jest dobrym źródłem polifenoli, antyoksydantów, flawonoidów, a wśród nich są katechiny, gallokatechiny i kwas betulinowy, uważany za ważny czynnik przeciwnowotowrowy. Katechiny znane z działania przeciwzapalnego, przeciwinfekcyjnego oraz przeciwkrwotocznego.

Owoc ten prawie nie zawiera tłuszczy. Należy do umiarkowanie kalorycznych, gdyż na każde jego 100g przypada 70 kcal. Bogaty w błonnik, ten rozpuszczalny i nierozpuszczalny – na 100g świeżego owocu przypada 3.5g co stanowi 9.5% dziennego zapotrzebowania.

Persymona zawiera także witaminy takie jak: A,B6,C, E, K oraz kwas foliowy. Z minerałów warto wymienić miedź, mangan, fosfor, magnez oraz potas.

dav

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: